OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

vápnik a vitamín D

 

Vápnik a vitamín D - potrebuje ich môj králik?


Chceme pre našich ušiakov naozaj len to najlepšie. Dobré krmivko, lúčne seno, zeleninu a ovocie.
Treba si ale uvedomiť, že väčšina z nás má králika v byte, a niektorí sa dokonca počas svojho králičieho života ani nedostanú mimo tento byt. No a o tomto je tento príspevok.
Králik pre svoj správny vývoj potrebuje vápnik. Počas svojich prvých 6 týždňov dostáva malinký králik vápnik v materskom mlieku. Je veľmi dôležité aby samička bola vo veľmi dobrej kondícii, aby doba medzi jej posledným vrhom a tým aktuálnym bola v rozmedzí 3 až 6 mesiacov. Bola jej podávaná vhodná strava aby sa mohla zotaviť z dojčenia a starostlivosti o malých králikov. Ak samička nemá takúto starostlivosť a rodí jeden vrh za druhým je jasné, že malinkým králikom nebude chýbať len vápnik ale bude toho oveľa viac.
Vápnik potrebuje k správnemu ukladaniu v tele malého králika vitamín D. Tento vitamín je tiež možné dodávať vo vitamínových preparátoch, avšak je rozpustný v tukoch a nie vo vode a preto je možné ním králika predávkovať.
Ako teda zabezpečiť malému králikovi ktorého sme si práve priniesli domov dostatok potrebného vápnika ktorý potrebuje pre správny rast kostry, lebky a správny vývoj zubov?
Je to jednoduchšie ako by sa mohlo zdať.
Vápnik dodáme králikovi kvalitným králičím krmivo s označením Junior. Ja používam krmivo od firmy Berkel kde je rada pre matky s mláďatami Berkel Frühstarter Kräuter alebo Berkel Angora pre dlhosrsté plemená. Obidve majú zvýšený obsah vápniku. Určite existujú aj iné značky, ale nemám s nimi skúsenosť.
Stále platí že granulovaného krmiva podávame 2 polievkové lyžice ráno a dve večer, väčšie množstvo nie je potrebné a vhodné. Seno je neustále k dispozícii s čerstvou vodou!

Prírodnými zdrojmi vápnika s najvyšším obsahom sú:
ďatelina - treba ale skrmovať v malom množstve, obsahuje aj veľa bielkovín
zelená jarná tráva - je to vitamínová bomba
listy surového špenátu
rúžičkový kel, brokolica, - tiež opatrne lebo nafukuje, podať malé množstvo
mäta
žerucha - v zime môžme králikovi vysiať do kvetináča

Doplnili sme vápnik a čo teda vitamín D? Ak nebude mať králik dostatok vitamínu D vápnik sa neuloží kam treba a bude vylúčený.
Je to jednoduché, potrebujeme slniečko. Je potrebné vystaviť králika chovaného v byte aspoň na 20 minút denne na priame slnečné svetlo. Buď ho zoberieme na zabezpečený balkón, alebo ho pustíme si pobehať v postroji na trávu. Ak náš králik nemá ani jednu z týchto možností stačí otvoriť okno a nechať slnečný kúpeľ blahodárne pôsobiť na nášho ušatého kamaráta.
Vitamín D sa neukladá v tele preto treba dohliadať na to aby mal náš králik dostatok slniečka ktoré ho, ale nesmie ohrozovať úpalom.
Krmivá so zvýšeným podielom vápnika alebo s označením Junior podávame do 6 mesiacov veku králika, dovtedy sa vyvíja kostra. Po tomto období prechádzame na krmivá pre dospelých králikov pretože zvýšený obsah vápniku by mohol spôsobiť problém s obličkami a obličkovými kameňmi.
Slniečko doprajeme nášmu králikovi počas celého života.

U nás malé králiky denne vystavujeme slniečku v doobedných hodinách keď je slnko slabšie aby sa doplnili zásoby vitamínu D a mohol sa vápnik podielať na správnom vývoji našich ušiakov.