OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Základná starostlivosť o králika

Čo potrebujeme ak chceme chovať zakrslého králika:

samozrejme potrebujeme klietku alebo výbeh, ale tie sa mi na fotku nezmestili
a) záchodík pre králika, na fotke rohový, môže byť aj iný typ
b) peletky do záchodíka, môžme použiť aj hobliny alebo kukuričnú podstielku, záleží či je králik dlhosrstý alebo krátkosrstý, pre dlhosrstých peletky, krátkosrstým je to jedno
c) koberček na dno klietky či výbehu, najlepšie bavlnený behúň
d) na vodu potrebujeme buď misku alebo napájačku
e) miska na krmivo môže byť nižšia, nám vyhovujú tie na fotke
f) granulované krmivo pre zakrslé králiky
g) kvalitné lúčne seno musí mať králik spolu s vodou stále k dispozícii, seno je základným krmivom králika
h) ovocie, zelenina a halúzky ovocných stromov sú doplnkom dennej stravy králika
i) klieštiky na pazúriky
j) ak chováme dlhosrstého Teddy králika alebo králika s kašmírovou srsťou potrebujeme hrebeň a kefu

potrebujeme ešte veľké srdce a náruč kde sa náš ušiak rád schúli heart

Ako to vyzerá v takom králičom domčeku?


Pozrime sa na to:


na dne má králik koberček, ide už o väčšieho králička a pekne chodí na záchodík, menšie králičky môžu mať na začiatok aj dno bez koberčeka pokým sa naučia ako je to s tým záchodíkom :-)
a) záchodík je naplnený peletkami, tie dobre nasiaknu moč. Ak máme malého králička je dobré dať na vrch ešte vrstvu hoblín alebo slamenej podstielky, aby na malé králičie nôžky neboli pelety veľmi tvrdé. Môžme použiť namiesto peliet hobliny alebo slamenú či kukuričnú podstielku, treba vyskúšať čo sa nám a králikovi najviac zapáči.
b) nad záchodík dáme seník zo senom, králik si rád pri chrumkaní sena aj bobkuje, a tak sa rýchlejšie naučí na záchodík, seno musí byť neustále k dispozícii, je to základná potrava králika
c) miska s vodou, meníme vodu ráno aj večer
d) miska so suchým krmivom, podávame 2 polievkové lyžice ráno a večer
e) minerálny kameň na doplnenie vitamínov a brúsenie zúbkov

 

Doporučenia na prvé dni:

 

  • Malý králik sa potrebuje v novom domove aklimatizovať, zoznámiť s novým prostredím. Je zo začiatku v strese preto je vhodné ho prvé 2 dni nechať v kľude, prihovárať sa mu tlmeným hlasom, pohybovať sa pomaly, hladkať ho. Vhodné je na začiatku nechať aby nám králik ovoňal ruku a zvykal si tak na nový pach. Pekný článok o králičej výchove tu http://www.kralici.cz/pages.asp?f=vychova a o králičom bývaní a zmysle o teritórium http://www.kralici.cz/pages.asp?f=kralikarna

 

  • Základom králičej stravy je seno a voda, tie musia byť vždy k dispozícií v nezávadnom stave. Seno nesmie byť navlhnuté, plesnivé ani nijak poškodené lebo by mohlo spôsobiť tráviace problém. Vodu je vhodnú meniť v napájačke ráno a večer.

 

  • Suchá zmes sa podáva 2x denne, tiež pri rannom a večernom kŕmení. 2 polievkové lyžice sú ideálnym množstvom, aby sa králik neprejedol a nevznikli tak tráviace problémy. Ak chceme zmeniť podávanú zmes za novú, postupujeme postupne a novú zmes primiešavame do tej pôvodnej v malom množstve až kým ju úplne nenahradíme novou. Nie je vhodné z dňa na deň zmeniť králikovi krmivo za nové, môžu nastať tráviace problémy.

 

  • Ovocie a zeleninu podávame zo začiatku v malom množstve 2x2 cm aby si králik zvykol v novom prostredí. To čo králik neskonzumuje do 5 minút od podania odložíme aby sa ovocie alebo zelenina nepokazila a nespôsobila králikovi nadúvanie. Vyhýbame sa úplne zelenine a ovociu ktoré nadúva: zemiak, kapusta, kel, hruška, melón, nepodávame tropické ovocie.

 

 

  • Očkovanie je vhodné absolvovať v 10 týždňoch veku králika. Očkuje sa proti králičiemu moru a mixomatóze. Dajte pri návšteve veterinára ostrihať králikovi aj pazúriky aby ste videli ako to treba a mohli robiť neskôr králičiu pedikúru doma.

 

  • Je vhodné očkovať králika aj proti Pasteurele, o tom sa však poraďte s veterinárom. Neočkujte však naraz mor-mixomatózu a pasteurelu!!!! Bola by to veľká záťaž pre králika. Ak by ste mali akékoľvek otázky ohľadom očkovania, kontaktujte ma.

 

 

  • Učenie na králičiu toaletu: Ak sa rozhodneme mať v klietke toaletu, je dôležité aby senník bol zavesený nad záchodíkom. Králik počas konzumácie sena rád vykonáva svoju potrebu (bobkuje). Vytvoríme mu tak príjemné miesto kde si bude môcť v kľude žuvkať seno a tiež si v kľude aj bobkovať :-) Všetky bobky ktoré budú mimo záchodíka pozbierame a vhodíme do záchodíka aby sme tam králikovi ukázali kde treba chodiť. Keď toaletku čistíme, vhodíme zopár bobkov na nové peletky aby králik podľa pachu vedel, že toto je to vhodné miesto na bobkovanie.

 

  • Na dezinfekciu klietky a toalety používame jemné čistiace prostriedky, napr. ocot lebo králik má jemný nos.

 

  • Nedovoľte králikovi skákať na posteľ, sedačku aby nemal chuť si toto mäkkučké miesto označkovať.

 

  • Králik je veľmi inteligentné, čistotné zviera. Všetko čo mu dovolíme a zakážeme si zapamätá a tak mu vytvoríme jeho bezpečný svet.

 

  • Pozor pri púšťaní králika na elektrické káble a rozvody aby sa k nim králik nemohol dostať a spôsobiť škodu a sebe zranenie.

 

V prípade akýchkoľvek otázok ma kontaktujte. Prajem Vám príjemné spolužitie s Vaším králikom!

 

ešte Vás odporučím na české stránky kde je veľa príspevkov o chove zakrslých králikov:

http://www.kralici.cz/

TV NOVA natočila krátky dokument o základnej starostlivosti o králikov

http://loskutak.nova.cz/clanek/chovatel/zakrsly-kralicek-2.html